Jelentés a COPA-COGECA rizs munkacsoporti és a DG AGRI tanácsadó csoporti üléséről

Tartalomjegyzék

 
COPA-COGECA munkacsoporti ülés (Brüsszel, 2013. november 7-8.) 

 

1. napirendi pont: a napirend és az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása

 

A napirend és az előző ülés jegyzőkönyve változatlan tartalommal elfogadásra került.

 

2. napirendi pont: piaci helyzet megvitatása

 

Olaszországban a termés 25 %-a még a földeken van, így nem áll rendelkezésre végleges adat a termés mennyiségéről. Szeptember hónap nagyon csapadékos volt, mindössze 12 napon keresztül lehetett a földeken dolgozni. Az eddigi eredmények alapján az idei termésátlag elmarad a tavalyitól, ugyanakkor a betakarított rizs minősége kiváló. A vetésterület közel 20 ezer hektárral csökkent, ennek hátterében az áll, hogy az indica típusú rizs területe mintegy 10 ezer hektárral nőtt, míg a japonica típusúé 30 ezer hektárral visszaesett. A felvásárlási árak az elmúlt hetekben csökkentek.

 

Franciaországban mind a rizs vetésterülete (17700 ha), mind a termésátlaga (5,2 tonna/hektár) visszaesett a tavalyi évihez képest. Növényvédelmi problémák miatt különösen a hosszú szemű rizs terméseredménye maradt el jelentősen a várakozásoktól.

 

Spanyolországban a tavalyival megegyező mennyiségű rizst (880 ezer tonnát) takarítottak be, valamivel kisebb területről.

 

Görögországban még nincsenek végleges adatok, de a jó időjárási kondícióknak köszönhetően 10-15 %-os átlagtermés növekedéssel számolnak. Az indica típusú rizs ára esik (250 euró/t), míg a japonica ára stabil.

 

Portugáliában 3 %-kal csökkent a rizs vetésterülete, a termésátlag a tavalyi szinten (6,16 t/ha) stagnál. A rizs minősége jó. Az indica ára Portugáliában is jelentősen csökkent.

 

A piaci árak csökkenésének hátterében (néhány hét alatt 20 euró/tonnás csökkenés következett be a felvásárlási árakban) az ázsiai import, azon belül is elsődlegesen a Kambodzsából vámmentesen érkező rizs áll. Az import a főbb rizstermesztő tagállamokban piaci zavarokat okozott. A vámmentes import lehetőségét kihasználva feltételezhető, hogy valójában thaiföldi rizs érkezik kambodzsai rizsként az EU-ba. A munkacsoport kérte ennek kivizsgálását a Bizottságtól, és felvetette a vámmentes import mennyiségét szabályozó kvóta alkalmazásának a lehetőségét.

 

 

3. napirendi pont: KAP reform

 

A KAP reform kapcsán részletesen bemutatásra kerültek a politikai megállapodás főbb elemei:

 

- a KAP céljaira rendelkezésre álló pénzügyi keret csökken.

 

- a két pillér között mindkét irányba 15-15%-os átcsoportosítási lehetőség lesz.

 

- aktív gazdálkodó fogalma: negatív lista készül, amely kizárja pl. a repülőtereket, vasúttársaságokat stb. A tagállam maga is kiegészítheti a listát.

 

- kiegészítő átalánytámogatás (első 30 hektárra).

 

- zöldítés előírásai (három feltétel)

 

  • Ø szántóföldi növénytermesztés diverzifikálása: 10 és 30 hektár közötti

szántóterület esetén legalább két növényt kell termelni, 30 ha felett pedig legalább hármat.

 

  • Ø állandó gyep és legelőterületek megőrzése: az állandó gyep és legelőterületeket meg kell őrizni (legfeljebb 5 %-kal csökkenhetnek), ugyanakkor a tagállam dönthet úgy, hogy nem a gazdaság szintjén, hanem tagállami szinten kell biztosítani ezt az arányt.

 

  • Ø ökológiai célterületek kialakítása: 15 hektárt meghaladó szántóterülettel rendelkező gazdaságok esetén kell alkalmazni, nagysága a szántóterület legalább 5 %-a, majd 2017-től – ha a Bizottság felülvizsgálata indokoltnak tartja – legalább 7 %-a.

Az ökológiai célterületek kialakítása legfeljebb 50 %-ig tagállami szinten is teljesíthető.

 

 

Ha a gazdálkodó a rendelkezésére álló terület legalább 75%-án rizst termel, mentesül az ökológiai célterület kialakításának a követelménye alól.

 

- természeti hátrányokkal küzdő területek támogatása (opcionális, a keret max.
  5 %-a).

 

- termeléshez kötött támogatások: 8-13 % (rizs is benne van) + 2 % fehérje növényekre.

 

- kistermelői támogatási rendszer (500-1250 euró átalánytámogatás, a keret  max. 10 %-a).