A MOSZ szervezeti felépítése

A MOSZ szervezeti felépítése

Sample Image

Magyarázat a szervezeti ábrához


1.) A Kongresszus az országos szövetség stratégiáját meghatározó fórum, amit az alapszabály szerint legalább öt évenként kell összehívni.

Az eddigi kongresszusok: 1989 december 10-12., 1995 január 11-12., 1999 november 30., 2004 december 7. A kongresszuson valamennyi tagszervezetet egy személy képviseli.

A kongresszus választja meg az országos szövetség tisztségviselõit (lásd alább).

 

2.) A Közgyûlés a két kongresszus között (általában félidõben) összehívott országos fórum, amely értékeli a kongresszus határozatának végrehajtását, meghatározza a további idõszak feladatait. Összetétele azonos a kongresszuséval.

 

Eddigi közgyûlések: 1993 május 25., 1997. február 15., 2002 május 15.

 

3.) Az elnökség a szövetség legfelsõbb állandó testületi szerve. Tagjai a kongresszus által választott tisztségviselõk, valamint a területi szövetségek , a szakmai szövetségek és az országos választmányok delegáltjai.

 

4.) Az ügyvezetõ elnökség tagjai a kongresszuson megválasztott tisztségviselõk: elnök, alelnökök, fõtitkár. Az ügyvezetõ elnökség feladata a két elnökségi ülés között testületi döntést igénylõ ügyekben való eljárás.

 

5.) Tisztségviselõk
Az alapszabály szerint a kongresszus választja meg a szövetség elnökét, három alelnökét, az Ellenõrzõ Bizottság elnökét és a fõtitkárt. A szövetség 2004 december 7-ei kongresszusán választotta meg a jelenleg hivatalban lévõ tisztségviselõit.

 

 

Az országos szövetség operatív tevékenységét a testületi döntések keretei között az ügyintézõ szervezet végzi.

 

 

A szervezet három titkárságra tagozódik: Gazdaságpolitikai Titkárság, Mezõgazdasági és Kereskedelemfejlesztési Titkárság, Szövetkezeti és Jogi Titkárság.

 

A titkárságok feladatkörét a Szervezeti és Mûködési Szabályzat tartalmazza.

 

Az ügyintézõ szervezet munkatársainak elérhetõsége

 

7.) Ellenõrzõ Bizottság
Az Ellenõrzõ Bizottság feladata az országos szövetség testületeinek, ügyintézõ szervezetének és intézményeinek törvényes, alapszabályszerû mûködésének, az elnökség által jóváhagyott költségvetés szerinti gazdálkodásának, valamint a testületi határozatok végrehajtásának az ellenõrzése.
Az Ellenõrzõ Bizottság elnökét a kongresszus választja meg. Jelenlegi elnöke Túróczi János, a Cibakházi Mezõgazdasági Szövetkezet elnöke.
Az Ellenõrzõ Bizottság tagjait - a "szövetségek szövetsége" hagyománynak megfelelõen - a területi szövetségek delegálják, így az elnökön kívül 20 tagja van.

Az Ellenõrzõ Bizottság tevékenységérõl, megállapításairól évente tájékoztatja az elnökséget és beszámol a kongresszusnak illetve a közgyûlésnek.

Küldetés

A szövetség küldetésének tekinti a magyar mezõgazdaság és a vidék, a mezõgazdasági termelõk - ezen belül elsõsorban tagjai -, az ágazathoz kötõdõ vidéki lakosság érdekeinek a képviseletét és védelmét, életkörülményeik, jövedelmi helyzetük javításának, a vidék fejlõdésének elõmozdítását. Feladatának tekinti a szövetkezeti eszme ápolását és a szövetkezés erõsítését a mezõgazdaságban.

Küldetése teljesítése érdekében törekszik az érdekképviselet eszközeivel befolyásolni a mezõgazdaság és a vidék helyzetét meghatározó politika alakítását, tevõlegesen részt vesz a jogszabályi feltételek kialakításában és a megvalósításuk törvényességének ellenõrzésében.

A szövetség küldetését a tagjai megbízásának megfelelõen, elsõdlegesen ezek érdekei és igényei figyelembe vételével teljesíti.