Aláírták a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlásról szóló megállapodást

A munkaadók és munkavállalók megegyezésének köszönhetően december 1. napjától a minimálbér havi bruttó összege 266.800 Ft-ra, a garantált bérminimum havi bruttó összege 326.000 Ft-ra emelkedett. A megállapodás az emelés mellett ajánlást is fogalmaz meg a munkaadóknak arról, hogy lehetőség szerint törekedjek a bérek reálértékének növelésére. Továbbá célul tűzte ki a kollektív szerződéses lefedettség növelését is.

 

A dokumentumot a Magyar Szakszervezeti Szövetség nem írta alá. A megállapodás pontos szövege alább olvasható:

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma tagjainak

(kivéve Magyar Szakszervezeti Szövetség)

M E G Á L L A P O D Á S A

a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlásról

1. Felek megállapodnak arról, hogy 2023. december 1. napjától a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi bruttó összege 266 800 Ft-ra, a garantált bérminimum havi bruttó összege 326 000 Ft-ra emelkedik. A minimálbér és a garantált bérminimum két számjegyű emelése szociális indíttatású, célja, hogy folytatódjon a legalacsonyabb keresetűek bérének felzárkózása.

2. Azt ajánljuk a vállalkozásoknak, hogy figyelembe véve pénzügyi, üzleti helyzetüket és a munkahelyek megőrzésének fontosságát, az általános béremelés során törekedjenek a 2024-re prognosztizált inflációt figyelembe véve a bérek reálértékének növelésére.

3. Jelen megállapodás megkötését követően Felek tárgyalást kezdenek a minimális bérek rendszere megújításának olyan irányú koncepciójáról, amellyel a kötelező legkisebb bérek hosszútávon megőrizhetik vásárlóerejüket.

4. Felek elkötelezettek a kollektív szerződéskötés ösztönzésében, és ez által a kollektív szerződéses lefedettség érdemi növelésében. Ehhez szükségesnek tartják az ágazati kollektív szerződések kiterjesztésére vonatkozó szabályok megfelelő módosítását, amely jövőbeli alapját képezheti egy Magyarországon is meghonosodó szakmai bértarifarendszernek. Az állam fontos szerepet játszik a szociális párbeszéd makroszintű folyamatában, biztosítva a plurális szereplők interakciójának terét és a létrejött kompromisszumok megfelelő érvényesülését. 

Budapest, 2023. november 20.

 

 

Készítette: Csizmadia Máté