Tájékoztató a takarmányok aflatoxin szennyeződésének megelőzési lehetőségeiről, a károsított takarmányok tejre gyakorolt hatásáról
A különböző penészgombák - fuzárium fajok, trichoderma fajok, stb. és az általuk termelt toxinok - az időjárás alakulásától függően rendszeresen megjelennek a takarmányokban.
2012-ben azonban egy eddig Magyarországon kevésbé jelentős és elterjedt penészgomba, az aspergillus és az általa termelt toxin, az aflatoxin okozott - és okoz jelenleg is - jelentős problémát a hazai termelésű kukoricákban. Ez a penészgomba Európa déli országaiban (Olaszország, Spanyolország, Szerbia stb.) már régóta jelen van, a 2012. évi extrém meleg és aszály következtében azonban Magyarországon is számottevő területen – elsősorban az ország déli régióiban – okozott fertőzést. Az elkövetkezendő években - az időjárás alakulásától függően - számítani lehet rá, hogy ez a penészgomba és az általa termelt toxin is gyakrabban jelenik meg Magyarországon.
A fertőzés a szántóföldön alakul ki, ugyanakkor a nem megfelelő tárolás nagy mértékben hozzájárul a fertőzési szint növekedéséhez.
Az aflatoxin nem csak a szemes kukoricában, hanem a kukorica feldolgozás melléktermékében (CGF, DDGS), az ezekből készült takarmánykeverékekben, valamint a tömegtakarmányokban (szilázs, szenázs) is megjelent.
A takarmányokban megengedett aflatoxin határértékei a következőek:
takarmány alapanyagok: 20 µg/kg (ppb)
tejelő teheneknek szánt összetett takarmányok: 5 µg/kg (ppb)
A cikk teljes terjedelmében elérhető tagjaink számára a MOSZ Hírlevel 2013. évi 3. számában. További információért forduljon a MOSZ szakértőihez.
2013. április 18.
Készítette: Oláh Endre
1/224-0823