Sajtóközlemény - vis maior szerződéskötés

 Terményt követelnek azoktól a gazdálkodóktól, akiknek a termését elmosta az ár- és belvíz, elverte a jégeső, elpusztította a szélvihar.



A közvélemény elõtt is ismert, hogy a szélsõséges idõjárás miatt ez évben jelentõs terméskieséssel együtt járó károkat szenvedtek el a gazdálkodók. Mintegy 200 ezer hektár mezõgazdasági területen nyílt vízborítás volt és további 400-500 ezer hektár területen a víztelítettség miatt mûvelhetetlenek voltak a területek és elpusztultak a növények.

Ezen túlmenõen, kiterjedt területeket sújtottak jég- és viharkárok, sok helyütt megsemmisült a növényállomány és ennek következtében tetemes terméscsökkenés következett be. Több esetben a lakosság és a települések védelme érdekében mezõgazdasági termõterületekre engedték a vizet, a nagyobb katasztrófák megelõzése érdekében.

Ezek a vis maior események okozzák a korábban megkötött terményértékesítési szerzõdések teljesítésének nehézségeit, egyes esetekben teljes ellehetetlenülését.



A vis maior eseményeket és azok tényleges hatásait az állami hatóságok megfelelõ ellenõrzés után elismerik (MgSzH, MVH) és ennek alapján az állami és uniós kötelezettségek teljesítésekor figyelembe veszik.



Megdöbbentõ, hogy egyes, a mezõgazdasági termelõk helyzetét jól ismerõ kereskedõk és feldolgozók figyelmen kívül hagyják a természeti katasztrófák hatásait, nem tárgyalnak az érintett termelõkkel, terményt és kötbért követelnek tõlük a szerzõdésre való hivatkozással.



Ebben a helyzetben a Mezõgazdasági Szövetkezõk és Termelõk Országos Szövetsége (MOSZ) szerint szükséges és helyénvaló volt a Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye, álláspontjának ismertetése, mely szerint elfogadhatatlan, hogy egyes terményfelvásárlók figyelmen kívül hagyják a gazdálkodókat sújtó vis maior helyzetet és meg nem termelt terményt valamint kötbért követelnek tõlük.



A tárgyalástól mereven elzárkózó és vonakodó kereskedõket a MOSZ emlékezteti a két évvel ezelõtti, a mostanival ellentétes helyzetre. Akkor a kereskedõk a szerzõdésben korábban rögzített magas árakat a termelõkre kényszerített szerzõdésmódosítással egyoldalúan csökkentették, vagyis „lenyomták a termelõk torkán”. Az akkori helyzet nem a természeti csapások következtében alakult ki, hanem a kereskedõk, feldolgozók elszámították magukat a piaci ár vonatkozásában és annak alapján kötöttek szerzõdést. A kényszerített szerzõdésmódosítást a mûködõképességük fenntartására irányuló intézkedésként indokolták.







Ennek tükrében különösen érthetetlen, hogy miért nem fogadják el, az európai gyakorlatban jól ismert, a rendkívüli idõjárás következtében kialakult helyzetet indokként?



Ezért a MOSZ megalapozottnak tartja a Vidékfejlesztési Minisztérium figyelemfelhívását, mely szerint valamennyi jogviszonyra kiterjedõ körülményként kell értelmezni a vis maior esemény bekövetkeztét.



Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a vis maior események, köztük a rendkívüli idõjárás okozta fizikai és gazdasági ellehetetlenülés jogi kategória és ennek alapján a szerzõdések módosítása a gazdaság valamennyi érintett szereplõjének az érdeke is.



Elítéljük, az egyes kereskedõk tárgyalásokat elutasító gyakorlatát, és visszautasítjuk a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és - Kereskedõk Szövetsége közleményében feltételezett rosszhiszemûséget, amely szerint vélelmezik, hogy a vis maior igazolásokkal csalást és közokirat hamísítást követnének el.

Az ilyen gondolkodás nem az együttmûködés és a megoldás irányába hat, hanem a kapcsolatok rombolására irányul.





Budapest, 2010. szeptember 14.





További felvilágosítást ad:                                             Tóth István
titkár
06-1-312-0525
06-30-9-614-999