Módosult az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény

A 2012. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat keretében a kormány módosítja az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvényt. Ennek értelmében bevezetik az ún. felügyeleti díjat.

 

A felügyeleti díjat az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv részére az alábbiakban felsorolt természetes személy vagy gazdálkodó szervezetnek kell fizetnie:

 

  1. az élelmiszer-termelési, tenyésztési, kísérleti célból tartott állatokat forgalomba hoz,
  2. élelmiszer-, takarmány-termelési célból termesztett növényt, vetőmagot, növényi terméket illetve az e törvény végrehajtására kiadott jogszabály szerinti szaporító és ültetési anyagot forgalomba hoz,
  3. nyilvántartott vagy engedélyezett élelmiszer-vállalkozás,
  4. nyilvántartott vagy engedélyezett takarmány-vállalkozás,
  5. állatgyógyászati készítményt, állatgyógyászati terméket állít elő vagy, forgalomba hoz,
  6. engedélyköteles terméket, illetve a 2003/2003/EK rendelet szerinti EK-műtrágyát állít elő, vagy forgalomba hoz,
  7. állati eredetű melléktermék kezelését, felhasználását, további feldolgozását, szállítását végzi, vagy az ezekből származó terméket forgalomba hoz,
  8. élőállat szállítást végző vállalkozást, továbbá élőállat-szállító járművek mosását és fertőtlenítését végző helyet, az idegen állományból származó állatok fogadására kiválasztott elkülönítőt (karantént), állatrakodót, gyűjtőállomást, kereskedői telepet, etető-itató állomást, pihentető állomást, állatvásárt üzemeltet,
  9. szaporítóanyag előállítást és tárolást végez,
  10. nyilvántartott vagy engedélyezett laboratóriumot üzemeltet,
  11. állategészségügyi szolgáltató létesítményt üzemeltet, az állatok jelölésére szolgáló eszközt forgalomba hoz.

A felügyeleti díj mértéke a felügyeleti díj fizetésére kötelezett tevékenység előző évi nettó árbevételéből, vagy természetes személynél az ezen tevékenységéhez kapcsolódó személyi jövedelemadó 0,1%-a. Ugyanakkor az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg (kistermelő) mentesül a felügyeleti díj bevallási és fizetési kötelezettség alól. (Mivel a törvényjavaslat a kistermelőket mentesíti a díjfizetés alól, tisztázni kell, hogy a díjfizetés mértéke a kistermelők esetében nem minősül-e támogatásnak)

A fizetésre kötelezettnek évente egyszer május 31-ig kell teljesíteni a díjfizetést. A felügyeleti díj bevallásának és megfizetésének részletes szabályait rendeletben fogják meghatározni.

 A MOSZ úgy véli, hogy az intézkedés – a tisztességes és helyesen eljáró termelőkkel szemben igazságtalan módon - csak a bevételszerzést szolgálja: a jelenleg gyakorlat szerint ugyanis az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv tevékenységével összefüggő feladatok ellátásának fedezésére az előírásokat be nem tartók bírságbevételei szolgálnak. Emellett a bevezetendő díj emellett súlyosan diszkriminatív. Egyrészt azért mert a jogalkotó kivonja a kistermelői kört a fizetési körből, másrészt azért, mert míg a természetes személyeknél a díjfizetés a személyi jövedelem adó adóalapja, tehát a jövedelem után, addig a gazdasági szervezeteknél az árbevétel után történik majd.

A díjfizetéssel terhelt termelői körre ezen túlmenően jelentős extra adminisztrációs kötelezettség hárul, ami teljes mértékig ellentmond a Nemzeti Együttműködés Programjában megfogalmazottaknak. 

A jogszabály ide kattintva tekinthető meg teljes terjedelmében.