Veszélyben a magyar vetőmagágazat?

A neonikotinoid olyan rovarölő hatású hatóanyag, melyet vetőmagcsávázásra és állománykezelésre is használnak főként kukorica, repce, napraforgó, cukorrépa és kalászos kultúrákban. 


Hazánkban a kukorica vetőmag csávázószereként és a repce állománykezelésében igen jelentős és mivel jelenleg mással nem helyettesíthető, ezért rendkívül fontos a vetőmagtermesztéssel és növénytermesztéssel foglalkozók számára. A hatóanyag középpontba kerülését annak méhekre gyakorolt hatásának vizsgálata váltotta ki.

 
Az EFSA (Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal) 2013 januárjában megjelent jelentése alapján az Európai Bizottság javaslatot tett egyes neonikotionoid hatóanyagú csávázószerek alkalmazásának 2013. június 1-től történő betiltásra (2 éves felfüggesztésére). Ugyanakkor egy másik tanulmány kimutatta, hogy a neonikotinoid vetőmagkezelés megszüntetése az EU-ban öt év alatt akár 17 milliárd eurós gazdasági kárt is okozhat és 50 000 munkahely kerülhet veszélybe, főként a keleti tagállamokban.  A magyar vetőmagtermesztés, továbbá kukoricatermesztés számára komoly következményekkel járna a neonikotinoidok használatának betiltása. Hazánk jelenleg Európában a harmadik, a világon a kilencedik legnagyobb vetőmagtermesztő. Az ágazat mintegy 5000 embert foglalkoztat teljes munkaidőben és 60 000 embert szezonálisan, nemzeti jövedelmünkhöz pedig 700 millió euróval járul hozzá. A korlátozás 10-15%-kal csökkentené az ágazat teljesítményét és rontaná a vetőmag ágazat versenypozícióját.

 

A cikk teljes terjedelmében elérhető tagjaink számára a MOSZ Hírlevel  2013.évi 3. számában. További információért forduljon a MOSZ szakértőihez.


Budapest, 2013. április 18.


Készítette: Csordás Katalin

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.   

06 1/224-0824