A katasztrófavédelmi törvény előírásainak alkalmazása

A MOSZ Hírlevél 2012. évi 1. számában már felhívtuk tagjaink figyelmét, hogy január 1-től hatályba lépett a katasztrófavédelemről szóló 2011. évi CXXVIII. törvény, melynek értelmében veszélyes tevékenység csak katasztrófavédelmi engedéllyel végezhető.

Érdekképviseletünkhöz időközben több megkeresés érkezett az új szabályozás alkalmazásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabbra hívjuk fel ismét a figyelmet.

 

A veszélyes tevékenység azonosítása és a katasztrófavédelmi engedély iránti kérelem

 

Először a gazdálkodóknak kell elvégezni saját üzemük azonosítását. A 219/2011. (X.20). Korm. rendelet 1. melléklete részletesen leírja azoknak a veszélyes anyagoknak a listáját és küszöbértékét, mely alapján be lehet azonosítani, hogy egy üzem tevékenysége veszélyesnek minősül-e. Ennek megállapításához a mindenkori készletnyilvántartást kell figyelembe venni.

Ha a saját számítás alapján az üzem küszöbérték alatti, a rendelet hatálybalépésekor már működő küszöbérték alatti üzemeknek, (és olyan - már működő - veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemeknek, amelyek katasztrófavédelmi engedélyezés alatt nem állnak) a rendelet 2. melléklete szerinti üzemazonosítási adatlapot, 2012. március 31-ig – a katasztrófavédelmi engedély iránti kérelem mellékleteként - a megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz kell megküldeni. Az igazgatóság ezt követően beazonosítja az üzemet és dönt annak kategóriájáról (alsó/felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem, küszöbérték alatti üzem, vagy nem a Kat. és R. hatálya alá tartozó üzem).  A kérelemnek tartalmaznia kell a rendelet 10.§ (2) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott – a küszöbérték alatti üzemekre vonatkoztatott – adatokat, valamint a 10§ (3) bekezdés b) - d) pontjában meghatározott iratokat. A veszélyes tevékenység azonosításának igazgatási szolgáltatási díja 100 000 Ft, melynek befizetését igazoló bizonylatát a kérelemhez mellékelni kell. Az üzemazonosítási adatlap elbírálási határideje 30 nap. A hatóság az üzemazonosítási kötelezettség elmulasztása esetén 2 millió forint, üzemazonosítás nem megfelelő adattartalommal történő benyújtása esetén 500 ezer forint bírság kiszabására jogosult.

 

 A katasztrófavédelmi hozzájárulás fizetésére kötelezettek

  • A törvény szerinti üzemeltetők (alsó- felső küszöbértékű üzemek és küszöbérték alatti üzemek üzemeltetői),
  • az előző pontba nem sorolható, a veszélyes áruk közúti szállítására vonatkozó külön jogszabály szerinti veszélyes áruk tárolását, gyártását és feldolgozását végző gazdálkodó szervezetek.

(Azoknál a gazdálkodó szervezeteknél, akiknél a tárolás kizárólag közvetlenül a lakosság részére történő kiskereskedelmi forgalmazáshoz, illetve lakossági szolgáltatás nyújtásához kapcsolódik, valamint az őstermelőknek, illetve ha az üzemeltetőnek és a gazdálkodó szervezetnek a tárgyévet megelőző évben az éves nettó árbevétele az 50 millió forintot nem haladta meg nem kell katasztrófavédelmi hozzájárulást fizetniük).

 

A biogáz üzemek beazonosítása

Amennyiben a biogáz előállítása telephelyen belül történik (pl.: szennyvíziszapból állítanak elő biogázt, amit még a telephelyen fel is használnak energiatermelésre), úgy az üzemeltetőnek az üzemazonosítás során azt figyelembe kell vennie, mint a telephelyen jelen lévő veszélyes anyagot, függetlenül attól, hogy biztonsági adatlappal nem feltétlenül rendelkezik. Amennyiben a biogázt az üzemeltető vásárolta, úgy a gyártó adatlapján rendelkezésre állnak az összetételre vonatkozó információk. Az üzemazonosításhoz a biogáz besorolását biztonsági adatlap hiányában is meg lehet adni annak összetétele (bevizsgálási eredmények) alapján. A besorolás a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény és végrehajtási rendelete szerint történik.  A biogáz jellemzően 50-70% metántartalommal rendelkezik, amely anyag a fokozottan tűzveszélyes (F+, R12) osztályba tartozik, ezért a konzervatív becslést alkalmazva a biogázt is fokozottan tűzveszélyes gáznak kell tekinteni.

 

A katasztrófavédelmi hozzájárulás bejelentése

A katasztrófavédelmi hozzájárulásra vonatkozó bejelentést a hozzájárulás fizetésre kötelezett tárgyév március 31-ig köteles a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi hatóságának a hatóság által közzétett formanyomtatványon  megtenni

(http://www.katasztrofavedelem.hu/letoltes/seveso/KH_bejelentolap.doc).

A tárgyévet megelőző év adataiból meghatározott hozzájárulás összegéről tárgyév június 30-ig kell írásban nyilatkozni, illetve az összeg 40%-át a nyilatkozat megtételéig kell befizetni.

 

Felhívjuk tagjaink figyelmét, hogy a katasztrófavédelmi engedély nélkül végzett engedélyköteles tevékenység végzése esetén a hatóság katasztrófavédelmi bírság kiszabására jogosult, melynek legkisebb összege 300 000, maximuma 3 millió forint.

 

Jelen szabályozás kidolgozásakor sajnálatos módon a belügyminisztérium nem folytatott konzultációt az érintett területek képviselőivel – így a vidékfejlesztési minisztériummal, valamint az agrár-érdekképviseletekkel sem. A szabályozás ugyan január elsejével életbe lépett, a MOSZ kezdeményezésének köszönhetően jelenleg folynak a tárgyalások a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Belügyminisztérium és a katasztrófavédelmi hatóság között a jogszabály módosításáról és az adminisztratív, anyagi terhelés csökkentéséről.

 

Legfrissebb fejlemény, hogy folyamatban van egy olyan tárcák közötti egyeztetés, mely a 0,1%-os katasztrófavédelmi hozzájárulásra kötelezettek körét - az eltérő veszélyességi besorolás alapján - szűkítené.  

 

Érdekképviseletünk továbbra is folyamatos tájékoztatást ad a fejleményekről, az előírások esetleges módosulásairól valamint a további teendőkről.

 

 Budapest, 2012. február 24.

 

Csordás Katalin