Jelentés a COPA-COGECA gabona munkacsoporti és a DG Agri tanácsadó csoporti üléséről

Tartalomjegyzék

Brüsszel, 2012. június 28-29.

 

COPA-COGECA munkacsoporti ülés

 

 1-2 napirendi pont: a napirend és az előző ülés jegyzőkönyvének elfogadása

 

A napirend változatlan formában elfogadásra került, az előző ülés jegyzőkönyvének a fordításai még nem készültek el, így annak elfogadásáról írásbeli szavazás lesz.

 

3-4 napirendi pont: piaci helyzet és kilátások, várható termésmennyiségek

 

A munkacsoport elnöke bevezetőjében kiemelte, hogy jelenleg még nem látható pontosan, hogyan fog alakulni a betakarítás – EU-n belül is hatalmas eltérések
vannak -, az időjárás más-más problémákat okoz Európa északi és déli térségeiben.

 

Nagy Britanniában a csapadék időben érkezett – kicsit talán más sok is -, 16 millió tonnás búzatermésre számítanak, ami 4 %-kal haladja meg a tavalyi mennyiséget. A sok eső miatt megszaporodtak a gombabetegségek, a mikotoxinok is problémát okozhatnak. Franciaországban hasonló a helyzet, sok tavaszi csapadék volt, a tavalyinál mintegy két millió tonnával több, 34,5 millió tonna búzatermésre számítanak. A növények fejlettsége mintegy 3 héttel le van maradva az ilyenkor szokásos állapottól. Németországban mintegy 5 %-kal csökkent a búza területe,
7 t/hektáros átlagtermés mellett 21,3 millió tonna búza betakarításával számolnak. Árpából a tavalyi termésmennyiséget kis mértékben meghaladó, 9 millió tonnás termést prognosztizálnak. Lengyelországban a téli fagyok miatt a búza területe 10 %-ot meghaladó mértékben csökkent, a tavalyinál mintegy 1,5 m tonnával kevesebb termésre számítanak. Spanyolországban az ország jelentős területét érintő aszály miatt igen alacsony termésátlagokat várnak, vannak olyan területek, amelyeket nem is fognak learatni. (Többe kerül a betakarítás, mint amennyi a betakarított termény értéke.) Portugáliában hasonló a helyzet. A Balti államokban jók az állományok
– időben kaptak csapadékot -, ugyanez igaz Svédországra, Dániára és Finnországra is. (Ez utóbbi államban – a sok eső miatt – az árpa vetése még mindig nem fejeződött be.)

Írországban ugyanaz a helyzet mint Nagy Britanniában az állomány megfelelő állapotú, de a sok csapadék növényvédelmi problémákat okoz.

Bulgáriában az árpa 70 %-át már betakarították, a termés minősége kiváló.

 

A tagállami beszámolók alapján a kukorica jelenleg mindenütt jó állományt mutat, vetésterülete közel 4 %-kal nőtt az előző évhez képest.

 

5. napirendi pont: KAP reform

 

A COPA-COGECA képviselője ismertette az EP-jelentés tervezeteiben szereplő javaslatokat. Kiemelte, hogy a javaslat szerint az agrár környezetgazdálkodási intézkedések esetlegesen kielégíthetik a zöldítés előírásait, újfent hangsúlyozta, hogy a COPA - COGECA álláspontja szerint a zöldítés előírásainak be nem tartása nem veszélyeztetheti az alaptámogatás lehívhatóságát. A diverzifikációs előírások kedvezően változhatnak, a háttértárgyalások alapján úgy látja, hogy a DG AGRI is hajlik a három növényre vonatkozó kritérium enyhítésére. A spanyolok és portugálok kérték, hogy az automatikus intervenció ne csak a búzára vonatkozzon, illetve a referencia ár a jelenlegi termelési költségek figyelembe vételével kerüljön megállapításra.

Felvetésre került, hogy javasolni kell a nitrogénmegkötő növények 7 %-os ökológiai fókusz területen történő termelésének az engedélyezését.

 

A COPA-COGECA részletes észrevételeit, javaslatait az Agri Info rendszerében elérhető, POCC(12) 3155:3, illetve a POCC(12) 3234:3 számú dokumentumok tartalmazzák.

 

6. napirendi pont: fenntarthatóság biztosítása a gabona szektorban

 

A napirend keretében egy 2001-ben, Franciaországban indult, két kutatóintézet koordinálásával zajló program került bemutatásra. A projekt célja, hogy versenyképes, jó minőségű termék kerüljön előállításra, környezetbarát és a vásárlói igényeket kielégítő módon. A két célnövény a búza és a kukorica.

A gazdálkodóknak – közel 9000 termelő, mintegy 260 000 hektár területtel vesz részt a programban – a vetésre, műtrágyázásra, növényvédelemre stb. kiterjedő technológiai előírásokat kell betartania. Amennyiben ezeket teljesítik, jogosultak a programot jelképező logó használatára. Mivel búza és kukorica esetén nehéz árelőnyt elérni – a termék nem a végső fogyasztók számára kerül értékesítésre -, így ez inkább marketing szempontból előnyös a gazdálkodónak. (Nem kap számottevően több pénzt az így előállított termékért.)

 

7. napirendi pont: Víz dosszié

 

Nincs előrelépés. Összeállításra került egy kérdőív a tagállamok vízgazdálkodási helyzetének felmérésére. EN(12)4118:1. A kérdőívet a környezetvédelmi munkacsoport állította össze, kérik, hogy a gabona munkacsoport tagjai is töltsék ki.

 

8. napirendi pont: Növényvédelem – neo nicotinoide

 

A COPA-COGECA levélben hívta fel a Bizottság figyelmét a neo nicotinoide aktív molekula használatának esetleges felfüggesztéséből adódó problémákra. Ez a hatóanyag elsősorban a repce és kukoricamag kezelésében játszik jelentős szerepet, a COPA-COGECA azt kérte a Bizottságtól, hogy várja meg az EFSA év végére elkészülő hatástanulmányát és csak azt követően döntsön az esetleges felfüggesztésről.