A KAP reform következtében a kedvezőtlen adottságú területek lehatárolásában várható változásokról

Tartalomjegyzék

 

A Közös Agrárpolitika reformja a jelenlegi elképzelések szerint alapvető változást hoz a hátrányos természeti adottságokkal rendelkező – vagyis a kedvezőtlen adottságú - területek kijelölésében.

A jelenlegi lehatárolás során a tagállamok uniós szinten nem összehasonlítható kritériumokat használtak, a Bizottság tervei szerint a jövőben egységes normarendszer, úgynevezett biofizikai kritériumok alapján kerülnek meghatározásra a hátrányos természeti adottságokkal rendelkező területek.

 

Jelenlegi szabályozás

 

Az EU-s jogi alapot a 1257/1999 EK rendelet adja, annak a 19. és 20. cikke alapján kerültek lehatárolásra a magyarországi területek.

 

A támogatás hazai igénybevételét a 25/2007. (IV. 17.) FVM rendelet szabályozza, a kedvezőtlen adottságú területek és az azokhoz tartozó települések a 24/2007. (IV. 17.) FVM rendelet alapján kerültek meghatározásra.

 

A 19. cikk alapján történő lehatároláshoz az alábbi három feltétel együttes teljesülésére van szükség:

 

a)     Talajadottságokat érintő kritérium: alacsony hozamú, nehezen művelhető földterületek jelenléte. (Olyan területek, amelyeknek a termőértéke nem éri el az országos átlag 80%-át. Az MTA 100 pontos termőérték mutatója alapján végzik a besorolást.)

 

b)     Ökonómiai kritérium: a mezőgazdasági teljesítmény fő mutatói alapján, az átlagosnál jelentősen alacsonyabb, illetve a természeti környezet alacsony termelékenységéből adódó termelési szint. (Azok a területek, amelyek bruttó termelési értéke, illetve az ehhez kapcsolódó bruttó gazdálkodási jövedelme nem éri el az országos átlag 80%-át.)

 

c)     Társadalmi, szociális kritérium: alacsony, illetve fogyatkozó létszámú, túlnyomórészt mezőgazdasági tevékenységből élő lakosság, amelynek gyorsuló csökkenése veszélyeztetné a terület életképességét és folyamatos lakottságát. (A népsűrűség az országos átlag 50%-a alatt van és a mezőgazdasági foglalkoztatottság aránya meghaladja 8,25%-ot. A két feltételnek egyszerre kell teljesülnie.)