Olcsó tejből drága termék,már az sem magyar ami annak látszik

Kinek a felelőssége az, hogy miközben a hazai tejtermelők az egyik legalacsonyabb árat kapják a megtermelt tejük után az Európai Unióban, addig a boltok polcain a hazai tartós tej sok esetben mégis jóval többe kerül, mint a drágább alapanyagból előállított, ezer kilométereket utaztatott import tejek?

Ismét utcára vonulnak a tejtermelők. A MOSZ Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmánya indokoltnak tartja és támogatja a 2014. július 8-ra meghirdetett demonstrációt. A tejtermelők elkeseredettek, mivel hiába termelnek jó minőségű, olcsó, egészséges tejet, a boltok polcain a hazai termékek mégis hátrányba kerülnek a sokszor kétes eredetű import termékekkel szemben.

Kinek a felelőssége az, hogy miközben a hazai tejtermelők az egyik legalacsonyabb árat kapják a megtermelt tejük után az Európai Unióban, addig a boltok polcain a hazai tartós tej sok esetben mégis jóval többe kerül, mint a drágább alapanyagból előállított, ezer kilométereket utaztatott import tejek? Hogy nem a termelőé, az biztos. A feldolgozók és a kereskedők olyan mértékben drágítják meg a tejet, ami a fenti helyzet kialakulásához vezet. A magyar termelőknek és fogyasztóknak az sem segít, hogy az állam az unióban nem szokványos mértékű adókkal, járulékokkal, díjakkal sújtja a legális tejtermelőket.

Szögezzük le, a termelők nem importellenesek, hiszen Magyarország is jelentős mennyiségű tejet szállít más államokba. Kizárólag azzal az importtal van bajuk, ami az uniós tejfelesleg levezetéseként dömpingáron - az ottani gazdák helyzetét javítva, a hazai tejtermelők helyzetét pedig tönkretéve -, sok esetben nyomon követhetetlen módon, esetenként az adófizetési kötelezettségnek sem eleget téve érkezik Magyarországra. Ennek kivédése állami feladat lenne, a NAV, NÉBIH részvételével végrehajtott – az eddigieknél jóval hatékonyabb – ellenőrzésekre volna szükség, és arra, hogy az állam következetesen betartassa a saját maga által hozott jogszabályokat.

 

A MOSZ felhívja a figyelmet arra, hogy ez nem rövid távú, egyszeri probléma.

 

A következő év tavaszán megszűnik a tejkvóta rendszer, ami kiszámíthatatlan piaci helyzethez vezet.  Miközben a kormány ugyan a szavak szintjén kiemelt területként kezeli az állattenyésztés fejlesztését, az új földforgalmi törvény előírásai az állattartók jelentős hányadát megfosztja a takarmánytermő területeiktől és a kormány az ő kárukra kívánja erővel átrendezni a földhasználati viszonyokat is. Teszi mindezt annak tükrében, hogy a hazai tejtermelő tehenek több mint 80%-át ezek a gazdasági szervezetek tartják.

Bizonytalan az ágazat jövőbeli támogatási rendszere, a hatékonyabb tejtermelők arányaiban jóval kisebb támogatáshoz jutnak, ha egyáltalán hozzájutnak. A kormány ugyanis épp most dönt róla, hogy milyen mértékben vonja el a nagyobb méretű, legálisan foglalkoztató, több tízezer vidéki munkahelyet teremtő gazdaságok – köztük tejtermelők - támogatását. Ráadásul mindezt úgy kívánja megtenni, hogy korábban több száz milliárdos  - részben EU forrásból finanszírozott - beruházásokra kényszerítette  a tejtermelőket.

   

A tejtermelők a demonstrációval nem csak a jelenlegi problémákra kívánják felhívni a döntéshozók és fogyasztók figyelmét, hanem arra is, hogy érdemi intézkedések hiányában a közeljövőben válságos állapotba kerülhet az ágazat. Ez többek között azzal jár, hogy egyre több, a fogyasztók által magyarnak gondolt termék fog a hazai hatóságok által ellenőrizetlen import alapanyagból készülni, és a fogyasztók csak drágábban juthatnak hozzá a tej és tejtermékekhez.

 

Budapest, 2014. július 7.

 

 

További felvilágosítás:

 

                                               MOSZ Sajtóosztály

 

 

Krajcsovicz András                                                       Dr. Máhr András

Választmány Elnöke                                                     főtitkárhelyettes

06-30-2794-799                                                             06-30-9-527-920                                        

 

Oláh Endre

Tanácsos

06-1-312-0525

 

Tájékoztató a demonstráció részleteiről

 

 

 

Demonstráció időpontja: 2014. július 8. (Kedd)

 

Helyszínei:

 

- Budaörs

         METRO Budaörs

         Budapark Keleti 3.

2041 Budaörs

 

Kapcsolattartó: Hegedüs Imre            06-30-747 9251

 

Nagytarcsa  

Foltin Globe Kft telephelye

         Nagytarcsa ,Naplás út 20.

         M0 -ás autópálya 58-as kihajtó

 

Kapcsolattartó: Istvánfalvi Miklós     06-30-211 0502

 

- Pécs

         Mecsek Füszért

         Megyeri út 59.

         7623 Pécs

        

 Kapcsolattartó: Szinyákovics Pál     06-30-936 4565

 

 Az adott helyszínhez kapcsolódóan a demonstráció kezdő időpontjáról, a tervezett eseményekről a kapcsolattartók adnak bővebb felvilágosítást.