IV

Mosz

IV. Az állattenyésztés szerkezete, termelési tényezõi és eredményei, piacszabályozása

Sertéságazat
A hazai vágósertések száma 2006 utolsó negyedévében tovább csökkent, a sertésállomány 3,98 millió darabra apadt, ami közel 300.000 db-os visszaesés az Európai Unióhoz történõ csatlakozáskor mért sertéslétszámhoz képest. Az anyakocák száma is hasonló mértékben, - a 2004. áprilisi 312.000 darabról 290.000 darabra - esett vissza. 2005 azonos idõszakához képest azonban kis mértékû növekedés volt tapasztalható mind a sertés, mind az anyakocák számában.

A sertésállomány 63 %-át (!) a gazdasági szervezetek, 37 %-át az egyéni gazdálkodók tartják. A gazdasági szervezetek részaránya 2004 áprilisához képest 4 %-kal nõtt. Az állomány csökkenés hátterében az egyéni gazdálkodóknál tapasztalható visszaesés áll.
A sertést tartó gazdasági szervezetek száma 2004. áprilisától közel 10 %-kal, míg az egyéni gazdálkodóké 20 %-kal csökkent.

A nem Magyarországon termelt sertések részaránya 2005-ben 10-15 % körül alakult az összes felvásárláson belül, ugyanakkor 2006-ban a jelentõsen bõvülõ lengyelországi szállítások miatt 20-25 %-ra növekedett az import részaránya.

Magyarország az élõ sertést tekintve nettó exportõrbõl nettó importõrré vált az EU-csatlakozást követõen, ezzel szemben a sertéshús export-import egyenlege továbbra is pozitív maradt 2006-ban.

Az importból származó sertések vágóhídi belépési ára 2005-ben magasabb volt a hazai termelésû sertések áránál, 2006-ban viszont a vágóhidak a hazainál alacsonyabb áron vásároltak az EU más tagállamaiból sertéseket. A lengyel sertésfelvásárlási árak jelenleg is 10 %-kal alacsonyabbak a magyarnál.

A vágósertések vágóhídi belépési árai Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és az EU 25-ök átlagát vizsgálva 2005 augusztusáig jórészt szinkronban mozogtak, azonban míg 2005 augusztusa és 2006 áprilisa között a magyar árak jórészt stagnáltak, addig a lengyel árak jelentõsen csökkentek. A múlt év áprilisa és augusztusa között ismét párhuzamosan emelkedtek az árak mind Lengyelországban, mind Magyarországon. Az elõzõ év nyári hónapjait jellemzõ magas - több év átlagában rekordnak tekinthetõ - árszint több piaci tényezõ együttes hatására alakult ki. A madárinfluenza megjelenése világszerte fokozta a sertéshús iránti keresletet, s emellett az EU tagállamok, elsõsorban Dánia számára kedvezõ exportlehetõséget jelentett Brazília kiszorulása az orosz piacról.
Augusztustól ismét ellentétes ártendenciák bontakoztak ki, míg Lengyelországban jelentõsen csökkentek a felvásárlási árak, addig Magyarországon részben a forint gyengülésének, részben a korlátozott kínálatnak köszönhetõen kevésbé csökkentek, mint az uniós árak.

Tavaly, éves szinten 6 %-os árnövekedés volt tapasztalható 2005-höz képest. 2007 elején a hazai sertésárak és az EU átlagára között már nem volt számottevõ különbség, a hazai felvásárlási árak nagy arányú esését a Lengyelországból származó import okozta.

Szarvasmarha ágazat

A szarvasmarha állomány 2006-ban 702 ezer darabra csökkent a 2004 áprilisi 741 ezer darabhoz képest. A tehénállományban ennél is nagyobb arányú visszaesés következett be, a jelenlegi 322 ezer darabos létszám 8 %-kal marad el a három évvel ezelõtti állomány nagyságától.
A csökkenés üteme 2006 áprilisától mind a szarvasmarha, mind a tehénállomány vonatkozásában lelassult.
Az állomány koncentrációja figyelhetõ meg, míg 2004 áprilisában a szarvasmarha állomány 35 %-át az egyéni gazdaságok tartották, addig ez az arány 2007 elejére 31 %-ra csökkent. A tehénállomány 70 %-át (!) a gazdasági szervezetek tartják.

A termelés tendenciája Magyarországon az Unióéhoz hasonló, míg a világ tejtermelése az utóbbi években fokozatosan emelkedett, addig 2006-ban mind az EU, mind Magyarország tejtermelése csökkent.

Magyarországon a nyerstej felvásárlást 2006-ban a csökkenõ mennyiség, az emelkedõ kivitel, és alacsony árak jellemezték.

A nyers tehéntej termelõi ára 2006. elsõ félévében fokozatosan csökkent, és rendre az elõzõ évinél alacsonyabb értékeket ért el. A nyerstej termelõi átlagára az EU csatlakozás elõtti idõszakkal összevetve - 2000-2003 évek átlaga - azonban 10 %-os elmaradást mutat folyó áron, ami reálértéken legalább 20 %.

2006-ban tovább növekedett az Olaszországba irányuló nyerstej-kivitel ami az év végére meghaladta a  200 millió kg-ot.
Miközben kivitelünk mennyiségben számítva megduplázódott, és behozatalunk csak 18 %-kal nõtt, a cserearányok romlása folytatódott, az importárak gyorsabban nõttek, mint a kiviteli árak, és a magasabb hozzáadott értékû termékek aránya a behozatalban nõtt, a kivitelben pedig csökkent.
Marhahús termelés

Magyarországon az élõmarha-piac keresleti jellege 2006-ban is megmaradt. Az állományon belül folytatódott a szerkezeti átalakulás, a tejhasznú állomány csökkent, a húshasznú állomány pedig jelentõsen bõvült az elõzõ évhez viszonyítva.
Az élõ-marha bruttó termelése (vágások száma plusz az élõ marha export-import egyenlege) 197 ezer darab körül alakult 2006-ban, kissé emelkedett az elõzõ évhez viszonyítva.

A vágómarha felvásárlás (borjú nélkül) 2006-ban magasabb volt, mint egy évvel korábban, növekedett a marhavágások száma is. Az élõ-marha kivitel folyamatosan bõvült az elmúlt három évben. Az élõ szarvasmarha kiszállítások 2006-ban 30-35 %-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, emiatt és a kedvezõ árak miatt erõteljesebben, 48 %-kal emelkedett a külpiaci értékesítés bevétele. Az élõállat-kivitel növekedésével egy idõben a marhahúsok kiszállítása 9 %-kal esett vissza.
A marhahús export-import egyenlege 2004-2005-ben pozitív volt, ugyanakkor 2006-ban a kivitel csökkenése miatt negatívvá vált.

Baromfiágazat

A baromfiállomány nagyságában - a 2006-os madárinfluenza miatt bekövetkezett intézkedések és azok piaci hatásai következtében - jelentõs csökkenés csökkent 2006-ban a hazai baromfilétszám 2003-2006 között 17,1 %-kal (!) kisebb.

A 2005-ös állomány lényegében megegyezett az Európai Unióhoz történõ csatlakozás évében nyilvántartott baromfilétszámmal. A - legnagyobb arányú -tyúkfélék létszáma alig változott, erõteljesen nõtt a pulyka- a kacsalétszám (23 %, illetve 21 %), a libáé viszont 36 %-ot meghaladó mértékben visszaesett.

A 2006-os év a madárinfluenza pánik miatt, a részbeni kárpótlás ellenére is jelentõs pénzügyi veszteséget okozott az ágazat szereplõinek. A baromfiágazatban a - pulyka kivételével - az összes szakágazat termelési volumene visszaesett. Kacsából és libából 98 ezer tonna helyett 18-19 %-kal kevesebbet, 82-83 ezer tonnát termeltek, csirkébõl a tervezett 285 ezer tonna helyett pedig 210-212 ezer tonna teljesült. A pulyka esetében elõállított mennyiség meghaladta a vártat (130 ezer kt.).

A gazdasági szervezetek által tartott tyúkfélék száma 2004 májusához képest több mint 15 %-kal esett vissza, míg az egyéni gazdaságoknál 25 %-os (!) a visszaesés.
A baromfiágazat termékeinek exportja a 2000-es évektõl folyamatosan csökken, az import pedig nõ.

A vágócsirke termelõi átlagára 2006 közepétõl folyamatosan növekedett, amelynek hátterében a 2005. évi madárinfluenzás megbetegedések következtében elõször zuhanó fogyasztói bizalom, majd a fogyasztói kereslet rendezõdése áll. A 2006 közepétõl helyreálló fogyasztói keresletet a kínálat egyelõre nem képes teljes mértékben kielégíteni. A szülõpár állományok megfelelõ szintre történõ felfejlesztése hónapokat vesz igénybe, s a tojók legkorábban 6-7 hónapos korukban kezdenek tojást rakni. A hiányzó tojó- és vágóállat állomány importból történõ pótlása jelenleg nehézségekbe ütközik, mivel egész Európa keltetõtojás- és naposbaromfi-hiánnyal küzd.

 

Az állattenyésztési ágazatok piacszabályozási feltételei

Vágómarha ágazat
A húsmarhatartás és marhahízlalás azon ágazatok közé tartozik az állattenyésztésen belül, ahol az Európai Unióhoz történõ csatlakozással jelentõsen javult az ágazat piaci pozíciója.
A hatékony szabályozási rendszer (kvóták, importvédelem, exporttámogatás) az ágazat viszonylagos megerõsödését eredményezte az elmúlt években, az anyatehéntartásnál a 112.000 darabos nemzeti kvótát teljes egészében sikerült kitölteni, igaz nem optimális szerkezetben.
A vágómarha prémium 94.000 darabos kvótája, mintegy 60-70 %-ban került kihasználásra.
Jelentõs változás következhet be az ágazat támogatási rendszerében, 2007-tõl továbbra is termeléshez javasoljuk kötni a borjú vágási támogatás 100 %-át, és a speciális vágómarha prémium 75 %-át. Ez egyértelmû elõnyöket biztosít a tejtermelõ és hústípusú, vegyes hasznosítású tehenek hímivarú szaporulatának értékesítéséhez. Amennyiben nem ez a támogatási konstrukció valósul meg, csökkeni fog a Magyarországon meghizlalt szarvasmarhák létszáma és az elõállított hús mennyisége.

Tejágazat

A tejágazat piaci szabályozása az Európai Unióhoz történõ csatlakozásunk óta alapvetõen a közösségi mechanizmusok szerint zajlik, az ágazat jövedelmi, piaci helyzetének befolyásolására nemzeti intézkedésekkel csak közvetett módon van lehetõség. A rendtartás legfontosabb elemei a közös agrárpolitika reformja során átalakultak, csökkent a tejtermékek intervenciós ára, a vaj intervenciós ára 2004-2007 között összesen 25 %-kal mérséklõdött, az intervenciós készletre felajánlható mennyisége 2008-ig a jelenlegi 70 ezer

hajtottak végre. Magyarország élt a Koppenhágai Megállapodásban rögzített 60 % pontos nemzeti kiegészítõ támogatás alkalmazásának lehetõségével, így a tejprémium és a kiegészítõ támogatás együttes összege a 2006-2007-es kvóta évben elérte az EU-15-ök támogatási szintjének 95 %-át (35 + 60 %), vagyis a 2006-2007-es kvóta év 8,1 Ft/kg-os kvótaalapú támogatásának jelentõs emelkedésére nem lehet számítani, ezt azonban még befolyásolhatja a tejkvóta után igényelhetõ maximális támogatási összeg kiszámításának a módja is.

A tej irányárának megszüntetésével, a WTO megállapodások nyomán leépülõ export-visszatérítések mellett a legjelentõsebb piacszabályozó eszköz továbbra is a tejkvóta marad, melynek létjogosultságát egyre többen kérdõjelezik meg. A kvótarendszer elõreláthatólag 2014-2015-ig számos módosításon esik át, nem valószínû, hogy 2015 után is betöltheti eddigi szerepét. A rendszer megszüntetését vetítik elõre azok az elképzelések is - az egyes országoknak járó kvóta mennyiségek emelése 2009-tõl, az országok közti kvótaátruházások engedélyezése 2015 elõtt, a kvótatúllépés büntetésének fokozatos csökkentése -, melyek a közös agrárpolitika 2008-as mûködési felülvizsgálata kapcsán kerülhetnek felszínre.

2007. január 1-tõl a tejtámogatásokat le kell választani a termeléstõl, ami a támogatási struktúra teljes átalakítását eredményezi. A tejtámogatások bázisa a 2007. március 31-én a termelõ rendelkezésére álló tejkvóta lesz. A támogatás történelmi bázis alapján kerül kiosztásra, megszûnik a termelési kötelezettség, s megkezdõdik a piaci átrendezõdés a termeléssel felhagyó és a termelésüket továbbra is folytató gazdálkodók között.

Sertéságazat
A sertéságazat piaci szabályozásában a közös agrárpolitika közvetlen módon szinte alig vesz részt, így a KAP reform hatásai indirekt módon hatnak az ágazat helyzetére.
Az ágazat nem függetlenítheti magát az intervenciós rendszer változásaitól. A takarmányárak alakulására a nemzetközi árak mellett, a tervezett bio-etanol elõállító üzemek mûködésbe lépése is hatással lesz, mivel alapanyag szempontjából az állattenyésztés és bio-etanol elõállítás versenyzõ ágazatokká válnak.
Ez a "verseny" ugyanakkor a sertéságazat számára elõnnyel is járhat, ugyanis egyrészt a bio-etanol elõállító üzemek által kínált gabona átvételi ár - mely jelenleg jóval alatta van az intervenciós árnak - a takarmányárakra is pozitívan hathat, másrészt pedig a bio-etanol elõállítás mellékterméke mérsékelheti az ágazat gabonaszükségletét.

Az ágazat nemzeti támogatási rendszere az Európai Unióhoz történõ csatlakozással jelentõsen átalakult, a 2004-ben notifikált nemzeti támogatási jogcímekre vonatkozó három éves derogáció 2007. május 1-jén lejár, - az 1800 Ft/db-os haszonállattartási szabályok okozta többletköltségek támogatása is csak eddig nyújtható -, a nemzeti támogatásokat a jövõben egyéb, EU által is elfogadott jogcímekhez fogják kötni.

A környezetvédelmi, állatjóléti elõírások, különösen a nagy sertéstartókat érintõ IPPC kötelezettségek teljesítése improdiktív beruházásra kényszeríti a sertéstartókat, ami rontja az ágazat versenyképességét. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program meghirdetése elhúzódott, az elõírásoknak történõ megfelelést elõsegítõ támogatási jogcímek késve jelennek meg, a további mûködéshez szükséges beruházások megvalósítási határideje rendkívül rövid.

Az ágazat kitettségét növeli a forint-euró árfolyam, és a felvásárlási árak hektikus mozgása, az eltérõ szabályozási gyakorlat, az európai sertéspiacon tapasztalható szélsõséges felvásárlási árkülönbség, valamint a sertésbetegségek (sertéspestis) kapcsán fellépõ exportkorlátozások is.
A jelenlegi szabályozási, támogatási rendszer nem biztosítja az ágazatban rejlõ lehetõségek kihasználását, nem szolgálja a termelést folytatni szándékozó gazdaságok megerõsödését, sõt még a tisztességes verseny feltételeit sem garantálja (hazai és import sertések jelölésére vonatkozó eltérõ elõírások).

Baromfi
A baromfi ágazat közösségi támogatásban nem részesül, ugyanakkor a nemzetközi versenytársaknál sokkal szigorúbb környezetvédelmi, állatjóléti elõírások betartására kötelezett. A baromfi-elõállítás költségeinek közel kétharmadát a takarmányköltségek teszik ki, így a takarmánytermõ területek támogatása, illetve a gabona intervenciós rendszer piac- és árszabályozó funkciója kihat az ágazatra is.

A gabona intervenciós rendszer változtatása, illetve a bio-etanol program felfutása a takarmányárakra gyakorolt hatásain keresztül, befolyásolhatja az ágazat helyzetét. Erre alapvetõ kihatással lehet a WTO tárgyalások végkimenetele is, a piacnyitás feltételein keresztül.

A madárinfluenza miatti károk csak részben kerültek megtérítésre, az árualap csökkenésébõl fakadóan a termelési szint visszaesett, 2006-ban mind a termék kibocsátásban, mind az árbevételben jelentõs visszaesést volt kénytelen elkönyvelni az ágazat.
Az ágazat versenyképességét nagyban befolyásolja a forint-euró árfolyam alakulása, 2006-ban néhány hónap alatt az árfolyam-ingadozás a 10 % pontot is meghaladta. A forint gyengülése kedvezett ugyan az exportra értékesítõknek, az árfolyam-ingadozás kockázata azonban olyan tényezõ, mely az ágazat rövid távú jövedelmezõségét alapvetõen meghatározza.
Juhágazat
Az ágazat jelenlegi támogatási rendszere az egységes gazdaságtámogatási rendszer (SPS) bevezetésével átalakul, a közvetlen támogatások elválasztásra kerülnek a termeléstõl.

Az SPS rendszer lehetõséget biztosít a szántó- és legelõterületek differenciált támogatására, a legelõterületekre érvényesíthetõ támogatások feltételhez kötésére is.


A szarvasmarha- a sertés-, a juh- és a baromfiállomány rendszerváltás óta mért változása

ezer darab

Megnevezés

1990

1994

1998

2002

2004

2005

2006+

Szarvasmarha

1 571

910

873

770

723

708

702

   - ebbõl: tehén

630

415

407

362

345

334

322

Sertés

8 000

4 356

5 479

5 082

4 059

3 853

3 987

   - ebbõl: anyakoca

624

335

391

381

296

277

290

Juh

1 865

974

909

1 103

1 397

1 405

1 298

Baromfi

50 011

38 382

35 995

40 909

41 330

41 076

35 000

 + Elõzetes adat

 

 

Forrás: KSH

Magyarország állatállománya rendszerváltás óta fokozatosan csökken. A legdrasztikusabb visszaesés 1994-1995-ig volt tapasztalható, amikor évenként, átlagosan kb. 10 %-kal mérséklõdött az átlagos állományi létszám. A legnagyobb arányban a sertés- és szarvasmarha állomány csökkent ebben az idõszakban, 1989-hez képest közel 45 %-kal. 2005. december 1-ejére az állatállományi létszám már nem érte el a rendszerváltáskori érték kétharmadát. 2006-ban a madárinfluenza újabb csapást mért a baromfiállományra.

Szarvasmarhát, sertést és tyúkfélét tartó gazdasági szervezetek száma és állatállománya

darab; ezer darab

Év

Szarvasmarha-

Sertés-

Tyúk-

tartó gazdaságok száma

állomány összesen

ebbõl: tehén

tartó gazdaságok száma

állomány összesen

ebbõl: koca

tartó gazdaságok száma

állomány összesen

ebbõl: tojó

darab

ezer darab

darab

ezer darab

darab

ezer darab

2000

1018

576,8

270,1

814

2532,2

249,0

334

17342,4

4374,9

2003

860

488,5

233,4

681

2658,3

207,6

271

16184,1

5556,7

2005

847

474,0

225,0

580

2331,4

175,3

272

16037,8

5167,8

 

 

 

 

 

 

Forrás: KSH

Az ezredfordulóhoz képest közel ötödével csökkent mind a szarvasmarhát, mind a sertést, mind a tyúkfélét tartó gazdasági szervezetek száma. 2005-re a szarvasmarha állomány csökkent a legnagyobb mértékben, míg a sertés- és tyúkállomány a legkevésbé e körben. A madárinfluenza megjelenése itt is jelentõsen fogja éreztetni a hatását.

tonnáról 30 ezer tonnára csökken. A tejpor intervenciós árában 2004 és 2006 között 15 %-os csökkentést

A szarvasmarha- és a sertés állomány megoszlása a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok között 2005-ben

százalék

Megnevezés

Gazdasági szervezetek

Egyéni gazdaságok

Összesen

Szarvasmarha

66,9

33,1

100,0

Ebbõl: tehén

67,4

32,6

100,0

Sertés

60,5

39,5

100,0

Ebbõl: koca

63,2

36,8

100,0

Forrás: KSH

A szarvasmarha állomány több mint kétharmad része a gazdasági szervezeteknél van. A sertésállomány kb. kétharmad része található a gazdasági szervezeteknél. Mindkét állatfaj esetében az anyaállat állomány nagyobb része is náluk van.
A létszámok és arányok alapján megállapítható, hogy a gazdasági szerveztek sertésállománya kevesebb, mint a rendszerváltás elõtti állomány fele, az egyéni gazdaságoké pedig nem éri el a rendszerváltás elõtti létszám egynegyedét!

A 2006. évben felhasznált abraktakarmány mennyiségének változása a rendszerváltás elõtti éves felhasználáshoz viszonyítva

millió tonna

Ágazat

Változás

Szarvasmarha ágazat (tej és hústermelés)

-1,0

Sertéságazat

-2,4

Baromfiágazat

-0,4

Egyéb

-0,2

Összesen

-4,0

Forrás: MOSZ Információs rendszer

A termelési szerkezet nagymértékû változása, az állatállomány megfelezõdése miatt a felhasznált abraktakarmány mennyisége drasztikusan csökkent. 

A vágósertés és vágóbaromfi felvásárlási átlagárának változása /2000-2006/

Ft/kg

Idõszak

Vágósertés

Vágóbaromfi

felvásárlási átlagár

2000

237,0

201,5

2001

333,0

238,1

2002

275,0

223,5

2003

229,0

214,2

2004

255,0

220,0

2005

262,1

224,7

2006

274,7

209,6

 

 

 

Forrás: KSH

Az egyes években a mezõgazdasági árak, illetve a növénytermelési és állattenyésztési fõágazatok árváltozásai - nemcsak kiugróak, hanem - egymással ellentétes irányúak voltak. A vágósertés és vágóbaromfi áralakulása nagyobb ingadozást mutatott, mint az idõjárásnak, jobban kitett gabonaféléké.